MENU
stulecie powstania śląskiego logo svg
Tobie Polsko

Korfanty i samochód wart 70 000 Marek!!!

6 marca 1921 r. w Kornicach odbyło się zebranie kobiet, na które zaproszono prof. Walentę z Raciborza. Tenże przybył na owo spotkanie samochodem należącym do Polskiego Komisariatu Plebiscytowego (PKPleb.). W trakcie spotkania we wsi zebrała się banda ok. 30 mężczyzn z Kornic i Piotrowic Wielkich, która napadła na prof. Walentę. Kiedy ten chciał wejść do samochodu, mężczyźni odepchnęli go i zmusili szofera, grożąc mu bronią, aby odjechał w kierunku Piotrowic Wielkich.

Na to zdarzenie zareagował natychmiast przewodniczący PKPlebu Wojciech Korfanty i zatrudnił prawnika, który zgłosił sprawę do sądu, żądając od wsi Kornice i Piotrowice Wielkie odszkodowania w wysokości wartości skradzionego samochodu, czyli 70 000 Marek!!!

Prawnicy reprezentujące wyżej wymienione wsie uznały oskarżenie za bezzasadne, gdyż samochód nie należał bezpośrednio do Korfantego, a więc nie był on poszkodowany.

Co więcej, okazało się, że prawnik wynajęty przez Korfantego został skreślony z listy prawników przy Sądzie Krajowym w Raciborzu, nie mógł więc być jego przedstawicielem prawnym, a do tego i tak  nie pojawił się na rozprawach…

A co z wartościowym samochodem? Ten został przez rabusiów oddany Międzysojuszniczej Komisji. Widać, że panowie chcieli się tylko przejechać tak wartościowym automobilem.

Do niedawna akta opisujące wyżej wspomniane zdarzenie znajdowały się w naszym zasobie (Sąd Krajowy w Raciborzu, sygn. 31), ale w ramach scalania zasobów, jednostka została przekazana do Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu.

wirtualny album
wirtualny album
wirtualny album
wirtualny album