„La Silésie Polonaise 1921-1931”
Po tragicznych w swej wymowie trzech powstaniach śląskich, plebiscycie na spornych terenach Śląska 20 marca 1921 roku oraz wprowadzeniu w życie postanowień Konwencji Genewskiej powoli uspokajała się sytuacja geopolityczna na Górnym Śląsku. W publikacjach urzędowych informowano mieszkańców
o postanowieniach nowych władz. Wydawano również publikacje przybliżające ludności napływowej piękno ziemi śląskiej. W numerze specjalnym „La Silésie Polonaise 1921-1931” przedstawiano na fotografiach poszczególne miejscowości śląskie i ich zabytki oraz walory turystyczne, np. drewniane kościoły na Górze Św. Anny i w Oleśnie, czy nowo wybudowany szpital w Strzelcach Opolskich.
„La Silésie Polonaise 1921-1931. Numéro spécial” edition du „Le Messager Polonais: quotidien politique, économique et littéraire” – zbiory biblioteczne Archiwum Państwowego w Opolu.
Był to dodatek do francuskojęzycznej gazety „Le Messager Polonais”, w której publikował m.in. Kazimierz Okulicz – dziennikarz, później polityk i poseł II RP, minister sprawiedliwości w rządzie na uchodźctwie. Nawiązywało ono do wychodzącego sto lat wcześniej pisma o tym samym tytule, wydawanego pod egidą Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ówczesnym Królestwie Polskim w okresie od 2 maja 1831 do 30 czerwca 1831.